شرکت ریخته گری ویتازش

انواع پمپ و پروانه

پمپ یک قطعه مکانیکی است که مایعات را حرکت می‌دهد و ریخته گری پمپ یک فرآیند است که در آن ابتدا قطعات پمپ طراحی شده و سپس توسط فلزات مختلف یا ترکیبات فلزی ساخته می‌شوند. این فرآیند می‌تواند باعث افزایش قدرت پمپ و مقاومت قطعات پمپ در مقابل فرسایش ناشی از حرکت مواد مایع می‌شود.

به دلیل طیف گسترده استفاده، پمپ‌ها دارای انواع مختلفی از اشکال و اندازه‌ها هستند از پمپ بسیار بزرگ گرفته تا بسیار کوچک، پمپ‌های صنعتی و خانگی و… .همچنین پمپ‌ها را می‌توان با توجه به کاربرد آنها تقسیم بندی کرد. مانند: پمپ کشاورزی، پمپ آب شیرین کن، پمپ دوغاب ریزی و…

ریخته گری انواع قطعات پمپ

یک پمپ صنعتی یا خانگی از قطعات مختلفی تشکل شده است. اکثر این قطعات نیاز به ریخته گری دارند مانند:

  • ریخته گری پروانه پمپ
  • ریخته گری پوسته پمپ
  • ریخته گری پره پمپ
  • ریخته گری قطعات پمپ شناور
  • و…

مراحل ریخته گری پمپ‌های صنعتی

ساخت قالب پمپ

اولین مرحله از فرآیند ریخته گری شامل ساخت قالب پمپ است. ریخته گری مستقیماً تحت تأثیر شکل قالب قرار می‌گیرد. بنابراین هر شرکت‌ تولیدی قالب‌های مخصوص پمپ‌های خود را دارد تا محصولات و اجزای فلزی را در اندازه‌ها و شکل‌های خاص تولید کند.

راه اندازی سیستم قالب گیری

این مرحله فرآیند ریخته گری، متشکل از یک فنجان ریخته گری و استفاده از یک قیف برای قالب‌گیری می‌شود.

حذف الگوی قالب

با تنظیم سیستم قالب‌گیری، الگوی قالب دیگر در این زمان مورد نیاز نیست. هنگامی که الگوی قالب در داخل شن و ماسه قرار می‌گیرد، شکل آن را به خود می‌گیرد، در نتیجه، الگوی قالب را می‌توان حذف کرد.

ریختن فلز مذاب به حفره قالب

اکنون زمان آن رسیده است که فلز مذاب در حفره قالب ریخته شود. ریخته گری از انواع فلزات و آلیاژهای مختلف پشتیبانی می‌کند که برخی از آنها شامل آهن، فولاد، آلومینیوم، برنز، منیزیم، روی و قلع است.

بسته به نوع فلز یا آلیاژ مورد استفاده، شرکت‌های تولیدی ممکن است نیاز به حرارت دادن آن تا 3000 درجه فارنهایت داشته باشند. هنگامی که فلز یا آلیاژ از حالت جامد به حالت مایع تبدیل شد، آن را به داخل حفره قالب می‌ریزند.

سرد شدن فلز

بعد از اینکه فلز مذاب به حفره قالب ریخته شد، باید صبر کرد تا خنک شود. باز هم، انواع مختلف فلز دارای طول‌های مختلف زمان برای خنک شدن هستند.

شکستن قالب

مرحله ششم و پایانی ریخته گری شامل شکستن قالب برای خارج کردن پمپ فلزی تازه ایجاد شده است. در حالی که الگوهای قالب به طور معمول قابل استفاده مجدد هستند، اما خود قالب ها اینگونه نیستند. بنابراین، هر بار که می‌خواهیم یک محصول را با استفاده از ریخته گری پمپ ایجاد کنیم، باید از یک قالب جدید استفاده کنیم.

پمپ